Poznaj swoje prawdziwe wartości

wartości w życiu

Człowiek odrzucający w życiu własne wartości staje się być trochę jak taka wydmuszka z jajka. Można ją pokolorować, ubarwić i postarać się o to, by oceniano ją „atrakcyjnie”. Jednak w środku pozostanie pusta i pozbawiona sensu. Dowiedz się, co zrobić uniknąć takiego losu.

Nie sposób żyć w 100% w zgodzie z własnymi wartościami. I to jest zupełnie normalne. Wiem jednak również, jak wielką różnicę w życiu robi świadomość własnych wartości.

Praca nad wartościami z klientem to bardzo satysfakcjonujący moment współpracy. Czasami porównuję go do zamontowania drugiego silnika u osoby, który popycha ją znacząco do przodu.

To też istotny element w sytuacji walki z wypaleniem zawodowym. Wiedząc i rozumiejąc czym są dla Ciebie wartości w życiu, zyskujesz poczucie zrozumienia obecnej sytuacji, gotowość do konfrontacji z nią oraz możliwość poszukiwania prawdziwego poczucia sensu.

Dlatego mam do Ciebie ogromną prośbę. Zapomnij o wartościach swojej partnerki, partnera, firmy czy osób/przedsiębiorstw, które Cię inspirują. Chciałbym, byś skupił się na SWOICH WŁASNYCH WARTOŚCIACH i to je postarał się odkryć.

Gotowy?

Bez własnych wartości jak bez kompasu

Życie bez wartości można śmiało porównać do próby przejścia przez gęsty las bez kompasu. Na pozór przesuwasz się do przodu, ale jednak nie masz pewności w jakim kierunku.

W konsekwencji po pewnym czasie pojawia się pustka, zagubienie lub zniechęcenie. Objawy te można przyrównać do alarmu, który próbuje poinformować o wykrytej „niezgodności” pomiędzy Twoim działaniem a wartościami.

Brak reakcji to krok dalej w odczuwanych objawach. Mogą one rozwijać się w bardzo wielu kierunkach, dlatego pozwól, że nie wypiszę tutaj listy „symptomów”. W ten sposób unikniemy autodiagnozy by „Wujek Google”.

Ważniejsze to zdać sobie sprawę, że brak samoświadomości może odbierać Ci decyzyjność względem samego siebie, powodować utratę chęci do działania oraz potęgować syndrom wypalenia zawodowego.

Pozwól, że pokażę Ci jak temu przeciwdziałać.

Świadomość własnych wartości w życiu

Ludzie uwielbiają mylić wartości z celami, bo wtedy łatwiej im je zrozumieć. Za chwilę wyjaśnię Ci, jak ominąć tę pułapkę, ale zanim o tym, poznaj czym tak naprawdę są same wartości.

Najprościej mówiąc to Twoja wewnętrzna deklaracja dotyczącego tego, w jakim kierunku chcesz pokierować swoje życie. I mówimy tu o kierunku, który będziesz gotów realizować i bronić niezależnie od sytuacji.

To trochę tak, jakbym poprosił Cię teraz o poszukanie odpowiedzi na pytania:

Twoje odpowiedzi na te pytania to prawdopodobnie opisy tego, co w życiu cenisz najbardziej. Gdy zastanowisz się nad nimi jeszcze przez chwilę, dotrzesz bezpośrednio do wartości, które kryją się za na nimi.

Nie jest to zawsze taki „łatwy” proces. Niekiedy wymaga dłuższego czasu do zastanowienia się. Nie śpiesz się z tym, daj sobie czas i przestrzeń. Zastanów się i spróbuj zrozumieć prawdziwe powody swojej motywacji czy działań.

Nie popełniaj tego błędu

Cele łatwiej zrozumieć i określić niż wartości, dlatego czasami są traktowane tak samo. Jednak nic bardziej mylnego!

Załóżmy, że czujesz się znudzony swoją pracą. Wykonujesz ją od dłuższego czasu, nauczyłeś się już wszystkiego, co mogłeś. Postanawiasz ją zmienić i poszukać takiej, która da Ci pole do rozwoju (czynnik, który był dla Ciebie zawsze ważny).

Jednak, czy znalezienie takiej pracy spowoduje że wartość „rozwój” zostanie wyjaśniona? Oczywiście, że nie! To ta praca (jako cel) pozwoli Ci na realizację wartości „rozwój”.

Inny częsty błąd to traktowanie wartości w życiu jako sztywnych reguł od których nie ma odstęp. Zwróć jednak uwagę, że czasami realizacja jednej wartości wymaga odstąpienie od drugiej. Bądź w tym elastycznym, bo przecież nie da się zawsze na 100%.

Na koniec jedna ważna rzecz. Większość ludzi uważa, że sukces oznacza osiągniecie jakiegoś określonego celu. Widzisz teraz to błędne założenie?

To nie osiągnięte cele, a życie w zgodzie z własnymi wartościami zapewnia sukces. Bo przecież można osiągnąć wielkie rzeczy, a być piekielnie nieszczęśliwym. Teraz już wiesz dlaczego.

Powodzenia,

Maciej.

Bibliografia: