Jak się zmienić?

jak się zmienić

Czujesz, że nie wszystko jest ok. Że musisz coś zmienić i rozpocząć życie od nowa. Inaczej patrzeć na świat. Masz poczucie, że pora ruszyć z miejsca.

Chcesz tego, ale nie wiesz, za co się zabrać. Trochę boisz się porażki.

Tego, że znowu nie wyjdzie. Bo przecież już próbowałeś. Nie chcesz znowu się rozczarować. Zawieść siebie i innych, którzy liczą na zmiany.

Zastanawiasz się od czego zacząć. Pierwszy pomysł w głowie podpowiada: zmień pracę. Myślisz o swojej motywacji. Być może nawet szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie „jak się zmienić?”.

W ten sposób trafiasz na tego bloga.

I żądasz prostej odpowiedzi, na piekielnie trudne pytanie.

Nie będę owijał w bawełnę. Pytanie ” JAK SIĘ ZMIENIĆ?” nie posiada jasnej i klarownej odpowiedzi, która dopasowana jest do każdego. Zmiana samego siebie i pokonanie wypalenia zawodowego to proces. Mimo tego podejmuję wyzwanie. Odpowiem na to pytanie. Zaczynajmy.

man-in-white-shirt-using-macbook-pro-52608

Przyczyna braku zmian na lepsze

Trudność w porzuceniu starych nawyków, swoich myśli, toksycznych ludzi, czy zachowań silnie związana jest z tym, że często to, co tak bardzo chcemy zmienić, w pewnym stopniu daje nam coś dobrego.

Tak, nie pomyliłeś się. Dobrze czytasz. Nawet Twój nawyk, którego tak bardzo nie chcesz, daje coś pozytywnego. Chociażby to, że jest już Ci dobrze znany i pozostanie przy nim, zmniejsza stres przed porażką.

Podobnie można potraktować każdą myśl, czy zachowanie. To coś, co jest już dobrze znane, odbierane jest przez organizm jako coś bardziej bezpiecznego. I choć niesie za sobą faktyczne i niezaprzeczalne szkody, swoją „swojskością” staje się komfortowy.

Warto o tym pamiętać decydując się na zmianę, ponieważ to ułatwi odpowiedź na poniższe pytania.

jak się zmienić

Przygotuj się na zmiany

Podejmując wyzwanie zmian życiowych, warto zaopatrzyć się w kilka klarownych odpowiedzi na pytania wręcz kluczowe. Stanowić to będzie swoiste „ubezpieczenie” na sytuacje nieprzewidziane. Oto one.

  1. Dlaczego TY chcesz tej zmiany?

Nie partner/ka, rodzic, babcia, przyjaciel, czy przyjaciółka. Tylko dlaczego Ty sam chcesz podjąć to wyzwanie?

  1. Dlaczego to jest dla CIEBIE ważne? Jakie wartości za tym stoją?

W pytaniu pierwszym wymieniłeś pewne potrzeby i powody, jakie stoją za Twoją chęcią do zmiany. Gdyby spojrzeć na to jeszcze głębiej: Jakie wartości stoją za tym, że chcesz się starać? Rozwój? Relacje? Miłość? Wolność? A może jeszcze inne? I ostatnie, bardzo ważne. Co tak naprawdę one dla Ciebie oznaczają?

  1. Czy akceptujesz WSZYSTKIE negatywne skutki zmiany, której się podejmujesz? Godzisz się na nie i przyjmujesz je takimi, jakimi są, bez dyskusji?

To bardzo ważne pytanie. W trakcie działania zaczniesz dostrzegać, że wyzwanie, jakiego się podjąłeś, to nie tylko korzyści. Być może w konsekwencji będziesz miał utrudniony kontakt z częścią znajomych, pewien aspekt uwielbianych rzeczy stanie się niedostępny, bądź też ograniczony.

Warto zdać sobie z tego sprawę wcześniej i zastanowić się nad tym chwilę. W ten sposób unikniesz rozczarowań i wzmocnisz siebie na wypadek zwątpień.

jak się zmienić

Radość ze zmian

Wcześniejsze punkty odrobiłeś wzorcowo i zacząłeś działać. Z początku czujesz euforię i delikatne podniecenie. Z każdym krokiem w kierunku ostatecznej zmiany, czujesz się coraz pewniej. Wewnętrznie cieszysz się z podjętej decyzji. W końcu działasz. Zmieniasz się.

W pewnym momencie mimo wszystko się potykasz. Pojawia się rozczarowanie. Być może chwilowa rezygnacja. Masz poczucie, że znowu Ci nie wyszło.

I w tym miejscu kolejna bardzo ważna rzecz. To normalne. Nie ma zmian bez potknięć, odstępów od planu i ich modyfikacji. Nie ma metamorfoz o 180 stopni bez zakrętów, kolizji i drobnych zaniedbań.

Idealnie po prostu się na da.

W tym punkcie ważne, by odpowiedzi na wcześniejsze pytania były dla Ciebie jasne i klarowne. By były TWOJE. Szczere. To moment, w którym tak naprawdę zmienia się najwięcej. Bo to w tym punkcie decydujesz, czy tej zmiany dokonasz.

Decydujesz o tym, podnosząc się i pomimo potknięcia pracujesz dalej. Robisz swoje i nie rezygnujesz.

Zmiana to proces składający się z wielu schodów. Nie obawiaj się ich.

jak się zmienić

Podróże w kierunku zmianom

Często, gdy myślę o życiowych zmianach, to widzę to trochę jak podróż w nieznany zakątek globu. By taka misja miała szansę powodzenia, bardzo ważna jest mapa i przygotowanie osoby, która w nią wyrusza.

Podobnie jest w trakcie sesji indywidualnych z klientami. Tworzymy mapę, przygotowujemy się do wyzwania i w końcu wyruszamy. Jednak ja jestem w tym procesie tylko małym elementem. To Ty dokonujesz wielkich rzeczy.

To pierwsza z dwóch części artykułu na temat zmiany i budowania nawyku. Drugą znajdziesz tutaj.

Poniżej znajdziesz informację o dokumencie, w którym przestawiam 10 sposób walki z wypaleniem zawodowym. Być może któryś z opisanych tam punktów będzie Twoim pierwszym na drodze ku zmianom.

Powodzenia!

PS. Masz wątpliwości, coś wydaje się niejasne? Pytaj, chętnie odpowiem 🙂