Dlaczego wypalenie zawodowe niszczy ludziom życie?

ciągłe zmęczenie i senność

Wiadra frustracji, zniechęcenia, cynizmu, a czasami po prostu ciągłe zmęczenie i senność. Osoba wpadająca w sidła wypalenia zawodowego nie zawsze orientuje się co się dzieje. Obserwowane symptomy przypisuje innym aspektom życia.

Może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale czasami odnoszę wrażenie jakoby gospodarka, którą tworzymy, przestała nam służyć. W zamian to my służymy jej. Króluje perfekcjonizm i kult pracowitości. Tylko kto na tym traci, a kto zyskuje?

Zewnętrzna presja na rozwój, zysk i sukces jest ogromna. Często w początkowym etapie kariery jest to czynnik, który dodatkowo stymuluje i zachęca do rozwoju. Z czasem jednak wewnętrzne magazyny energii się wyczerpują, a stacji ładowania nigdzie nie widać.

Wewnątrz człowieka zaczyna powstawać rozrastająca się pustka, choć zewnętrznie nadal prezentuje się okazale. Bo przecież jest człowiekiem sukcesu.

Ciągłe zmęczenie i senność objawem wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe potrafi być jak ogień trawiący las. On nie bierze jeńców, a jego zasięg bywa ciężki do szybkiego oszacowania. Powoduje poczucie przemęczenia umysłowego i emocjonalnego, w którego obliczu stajesz się bezsilny.

Pierwsza oznaka to często zwykłe „zmęczenie materiału”. Pojawia się jako ciągłe zmęczenie i senność. Ilość przespanej nocy ma coraz mniejsze znaczenie, ponieważ towarzyszące uczucie nie znika.

Zmęczenie to nie dotyka tylko fizycznego aspektu funkcjonowania. Przekłada się także na psychiczne. Utrudnia Ci koncentrację, zapamiętywanie i podejmowanie decyzji.

Finalnie dotychczasowe obowiązki stają się mordęgą. Brakuje na nie czasu, presja i stres rośnie, a Ty zwyczajnie nie masz energii, by zabrać się za to wszystko.

To, co czytasz u góry to początkowy aspekt rozwoju wypalenia zawodowego. W późniejszych stadiach cierpią na tym już nie tylko relacje w pracy, ale i z bliskimi. Mogą się pojawić zaburzenia snu, przewodu pokarmowego, ciągle nawracające infekcje, czy problemy z ciśnieniem krwi.

freestocks-org-nss2eRzQwgw-unsplash

W poszukiwaniu lekarstwa

Prawdopodobnie z początku praca była dla Ciebie tym, co dostarczało Ci poczucie uznania, satysfakcji, a może nawet i sensu. Zauważasz jednak, że coś się zmienia.

Możliwe nawet, że dochodzisz już do kresu swojej wytrzymałości, a to czym była dla Ciebie wcześniej praca, staje się zamazaną przeszłością. Wydaje się Tobie, że to utraciłeś. Przygniata Cię ciągłe zmęczenie i senność.

Pierwszy etap poszukiwania pomocy to zatrzymanie się i świadome zauważenie procesów, które stanowią przyczynę obecnego stanu rzeczy. Niekiedy ta przyczyna zlokalizowana jest w samym funkcjonowaniu firmy. Innym razem jej źródło stanowią Twoje nawyki i schematy działania.

Kluczowym krokiem jest pełne zrozumienie Twojej obecnej sytuacji i jej przyczyn. Tylko w ten sposób będziesz w stanie skutecznie dokonać TRWAŁYCH zmian.

Drugi etap to proces zmiany Twoich schematów działania i wprowadzania nowych zwyczajów, które za zadanie mają zadbać o to, co zostało zniszczone w konfrontacji z wypaleniem zawodowym.

Bardzo cenna na tych etapach jest współpraca z psychologiem. Dzięki temu masz pewność, że poprawnie określiłeś rzeczywiste źródło problemów oraz zwiększasz swoje powodzenie w procesie wprowadzania zmian.

Projekt bez tytułu

Etap trzeci walki z wypaleniem zawodowym

Ostatnia faza to dostrzeżenie swoich przeszłych doświadczeń z wypaleniem zawodowym jako cennych lekcji. W ten sposób dajesz sobie szansę na ponowne odczuwanie satysfakcji z wykonywanych czynności, czy uczenia się nowych rzeczy.

Twoje podejście jest jednak trochę inne. Potrafisz świadomie określać swoje granice i chronić samego siebie. Świadomie decydujesz o tym, co warte jest Twoje zaangażowania, a co nie.

Na tym etapie decydujesz o swojej przyszłości zawodowej. Szczerze Ci przyznam, że to mój ulubiony moment pracy z klientami. Wtedy na nowo można dostrzec w nich pełnię pasji, o której do tej pory opowiadali tylko w czasie przeszłym.

W jednym ze wcześniejszych artykułów na blogu opisałem 11 najczęstszych objawów wypalenia zawodowego. Możesz zapoznać się z nimi tutaj.

Trzymam kciuki za to, byś i Ty odzyskał radość ze swojego życia!

Powodzenia,

Maciej.

Bibliografia

1. Sęk, H. (2012). Wypalenie zawodowe: przyczyny i zapobieganie. Wydawnictwo PWN.