11 podstępnych objawów wypalenia zawodowego

Objawy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe to przebiegły przeciwnik. Nie atakuje od razu i nie demaskuje swoich zamiarów na dzień dobry. Często działa to wręcz przeciwnie. Z początku zachęca i motywuje do ciężkiej pracy. Co w takim razie zrobić, by nie wpaść w jego sidła? Po pierwsze: poznać objawy wypalenia zawodowego.

Pozwól, że coś Ci opowiem.

Pamiętam, jak jeszcze na studiach psychologicznych irytowałem się wewnętrznie, gdy prowadzący na konkretnie zadane pytanie odpowiadał z pełnym przekonaniem: „to zależy”.

Moja poirytowanie wynikało z chęci otrzymania jasnej i klarownej informacji. Spodziewam się, że Ty również jej oczekujesz, dlatego specjalnie dla Ciebie postaram się jej udzielić.

Miej na uwadze jednak to, co napisałem w pierwszym akapicie. Syndrom wypalenia zawodowego to naprawdę cwany przeciwnik. Rozwija się po cichu i u każdego wygląda trochę inaczej.

Jest jednak dobra wiadomość. Objawom wypalenia zawodowego można się skutecznie przeciwstawić, o czym mówię na końcu artykułu.

Zanim przejdziemy do tego „jak to zrobić”, porozmawiajmy o tym po czym poznać, że masz z nim do czynienia.

Oto objawy wypalenia zawodowego:

christopher-gower-m_HRfLhgABo-unsplash

I. CIŚNIENIE, PRESJA I STRES: DO PEŁNA POPROSZĘ!

Ambicja wydaje się być głównym silnikiem dla Ciebie, bądź Twoich przełożonych. Poprzeczka, przez którą musisz przeskoczyć, nieustanie rośnie. Wraz z nią odczuwane napięcie i stres. Z początku wydaje Ci się to nakręcać do działania i rozwoju. Mija czas, a Ty potrzebujesz chwili, by zwolnić i nabrać oddechu. Pozwolenie sobie na to wydaje się niemożliwe. Oczekiwania (zewnętrzne/wewnętrzne) są wysokie i nie zakładają przerwy. Ciebie jednak przestaje to kręcić. Masz dość. Zaczynasz się potykać i zmuszać do działania pomimo wewnętrznego sprzeciwu.

Praca w ciągłej presji i z ogromem stresu, bez odpowiedniej nawyków równoważących to prosta droga do wypalenia zawodowego.

II. NUDNO I MONOTONIE, CZYLI ZA MAŁO STRESU

Dziwisz się, że brak stresu może być problemem? Z pewnością nie zgodzi się z Tobą osoba, która walczy z nużącym i ciągle powtarzającymi się zadaniami. Ma poczucie bezcelowości w wykonywanych czynnościach. Często towarzyszy temu złość i irytacja, które dodatkowo potęgują negatywne odczucia. Wyjście do pracy staje się mordęgą, a tydzień zamienia się w oczekiwanie: „byle do piątku”.

Uogólniając. Stres na odpowiednim poziomie to czynnik stymulujący Twój rozwój i przynoszący satysfakcję z wykonanych zdań. Jednak jego całkowity brak może być niebezpieczny.

objawy wypalenia zawodowego

III. IDĘ DO PRZODU CZY STOJĘ W MIEJSCU?

Jako ludzie uwielbiamy przyglądać się rezultatom własnej pracy. Jestem przekonany, że Ty również. To coś, co przynosi nam poczucie satysfakcji i nadaje sens temu co robimy. Dlatego tak trudna jest sytuacja, w której wykonywana przez Ciebie praca nie daje „natychmiastowych” efektów, bądź dany skutek Twojej pracy nie jest zależny od Ciebie.

W tym kontekście często pojawiają się myśli podważające posiadane kompetencje, efektywność pracy, jej zasadność i przełożenie na realne potrzeby ludzi wokół Ciebie.

IV. BRAK POCZUCIA SENSU Z WYKONANEJ PRACY

Dokładasz starań, by zadanie Tobie powierzone zostało wykonane. Chcesz zrobić je jak najlepiej. Zależy Ci na tym i z początku pracujesz naprawdę ciężko. Z czasem zauważasz jednak, że nie ma to wielkiego znaczenia. Pomimo tego, że wywiązujesz się ze swoich obowiązków na czas, wydaje się to nikogo nie obchodzić. Twoje zadowolenie z wykonanej pracy odbija się echem. Nikt nie zwraca na to większej uwagi. Po prostu dostajesz kolejne, bezsensowne zadanie.

Zwróć uwagę na to, że sytuacja ta może mieć dwa oblicza. Jedno, które otoczone jest presją i napięciem. Drugie, monotonią i nudą, tak jak w punkcie drugim.

objawy wypalenia zawodowego

V. SZARA CODZIENNOŚĆ - NADGODZINY

Czterdziestogodzinny tydzień pracy po raz kolejny przekształca się w nieskończony maraton. Czas wykonywania obowiązków wydaje się ciągnąć w nieskończoność. Towarzyszy Ci ciągłe poczucie gonienia własnego ogona. Każde zadanie wykonywane jest chaosie i wewnętrznym niepokoju, bo przecież w kolejce czeka już kolejne.

Pomimo rosnącej góry obowiązków i czasu pracy, masz coraz większe trudności z mobilizacją do wykonywania zadań. Po prostu nie wiesz, za co się zabrać. Przyczyna tego stanu rzeczy może być różna. Często jednak dotyczy to złego zarządzania obowiązkami i sobą w czasie. Jednak bez względu na przyczynę tego stanu rzeczy konsekwencja tych objawów pozostaje niezmienia. Jest nią syndrom wypalenia zawodowego.

VI. ATMOSFERA W PRACY

Człowiek jest istotą społeczną. I choć różni nas intensywność podejmowanych kontaktów, to bez wyjątku lubimy dobrą atmosferę. To w niej dużo łatwiej nam o dobre samopoczucie, kreatywność i stabilną samoocenę. Sytuacja zmienia się jednak, gdy przychodzi nam funkcjonować w toksycznym środowisku.

Mobilizowanie się do dalszego rozwoju i funkcjonowania w takiej atmosferze staje się z czasem coraz trudniejsze. Pierwszym objawem wypalenia zawodowego na tym podłożu jest coraz większa niechęć do pracy i kontaktu ze współpracownikami/klientami. W skrajnych przypadkach może dochodzić do ataków paniki i lęku.

objawy wypalenia zawodowego

VII. BRAK RÓWNOWAGI MIĘDZY PRACĄ A ŻYCIEM PRYWATNYM

Możliwość wykonywania swojej pracy z dowolnego miejsca na świecie wydaje się być czymś kuszącym. Mimo tego potrafi być także naszym przekleństwem. Znacznie trudniej przez to „zostawić” swoje obowiązki. Bo przecież pliki są w chmurze, telefon może w każdej chwili zadzwonić, a termin oddania projektu zbliża się wielkimi krokami.

W konsekwencji granica pomiędzy sprawami zawodowymi, a prywatnymi zaciera się. Coraz ciężej jest Ci po prostu odpoczywać i regenerować siły. Towarzyszy Ci nieodparte wrażenie ciągłego bycia w pracy. Na krótką metę wydaje się być to znośne. Co jednak, jeżeli sytuacja przemieni się w permanentny nawyk?

VIII. BRAK WSPARCIA, POCZUCIE OSAMOTNIENIA

Dajesz z siebie 100%, masz masę pomysłów i chęci do rozwoju. Wydajesz się być gotowy do przesuwania kolejnych granic. Jednak zamiast tego spotykasz się z obojętnością. Postanawiasz się tym nie przejmować. Robić swoje. Rzeczywistość okazuje się jednak dużo trudniejsza. Stres i presja zaczyna narastać, a Ty masz poczucie osamotnienia.

Kolejne zadania, projekty i sukcesy nie rekompensują Ci utraconej energii. Brakuje Ci wsparcia zespołu i osób Ci bliskich. Poczucie osamotnienia narasta.

objawy wypalenia zawodowego

IX. NIESPRAWIEDLIWE ZAROBKI

Ważne jest bycie docenionym i odpowiednio wynagradzanym. Z innej strony, temat pieniędzy często traktowany jest jako temat tabu, wśród którego lubi wyrastać ogrom niedopowiedzeń. To także częsty czynnik spustowy do rozwoju objawów wypalenia zawodowego.

Z pewnością potrafisz wyobrazić sobie sytuację, w której masz poczucie, że otrzymywane przez Ciebie wynagrodzenie nie jest adekwatne do wkładu pracy i posiadanych umiejętności. Z początku nie dostrzegasz tego, że aż tak bardzo Ci to doskwiera. Robisz swoje. Z czasem jednak frustracja zdaje się narastać, a wraz z nią poczucie zniechęcenia, obojętności i czasami także bezsilności.

X. KONFLIKT OBOWIĄZKÓW I POSIADANYCH WARTOŚCI

Rozbieżność pomiędzy swoimi obowiązkami, a posiadanymi wartościami to trudna sytuacja. Z początku nie wydaje się to Tobie niczym groźnym. Łatwo pozostawiasz na boku swoje marzenia, cele i przekonania życiowe, którymi do tej pory się kierowałeś (w skrajnych przypadkach cierpieć na tym może także Twoja moralność).

Wewnętrznie masz przekonanie, że to tylko na chwilę. W końcu robisz to „po coś”. Czasami tą motywacją są pieniądze, innym razem szybszy rozwój kariery, albo wizja punktu przełomowego w swoim życiu. Z czasem orientujesz się jednak, że siedzisz w tym coraz głębiej i zaczyna Ci to doskwierać. Pojawia się poczucie zagubienia. Towarzyszą mu negatywne emocje, które mogą być związane zarówno z pracą, jak i z samym sobą.

jr-korpa-lv4wDoztftk-unsplash

XI. NASYCENIE NEGATYWNYMI EMOCJAMI

To, jak zarządzasz swoimi emocjami jest szalenie ważne. Szczególnie dziś, w czasach gdzie tempo życia jest rekordowo wysokie. Po całym ciężkim dniu pełnym negatywnych i pozytywnych doznań oraz stresu, potrzebujesz odreagować. I tu punkt kluczowy.

Bardzo często zamiast adekwatnej reakcji, odcinasz się od tego, co Cię poruszyło. Być może oglądasz serial za serialem, grasz w gry długimi godzinami, bądź sięgasz po używki. Przesycenie negatywnymi emocjami w końcu sięga zenitu. Dotychczasowe sposoby radzenia sobie przestały działać, a Ty po prostu masz dość. Objawy wypalenia zawodowego stają się coraz bardziej dokuczliwe.

JAK POKONAĆ OBJAWY WYPALENIA ZAWODOWEGO?

Lista jedenastu objawów wypalenia zawodowego to najczęściej spotykane symptomy, ale z pewnością nie wszystkie.

Jednak bez względu na to, czy zauważasz ich nasilenie u siebie, warto zadbać o odpowiednią prewencję. Ciekawie o jej zasadności mówi dr. Douglas Labier porównując to z sytuacją zakładania ogrodu z warzywami. Bo skoro napracowałeś się, by przygotować glebę i zasadzić w niej rośliny, to czy będziesz o nie dbał i podlewał?

Podobnie należy podejść do zdrowia psychicznego i objawów wypalenia zawodowego. W tym celu przygotowałem dla Ciebie specjalny dokument, w którym w sposób zwięzły i konkretny opisuję 10 podstawowych sposobów przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chciałbyś dopytać o inne objawy wypalenia zawodowego, napisz do mnie. Chętnie odpowiem 🙂

Trzymam za Ciebie kciuki!